Büyük Şehirlerde Ekmek Tüketimi

Büyük Şehirlerde Ekmek Tüketimi

Büyük Şehirlerde Geleneksel Ekmek Tüketimi

Dünya üzerinde en çok ekmeğin tüketildiği ülke olan Türkiye, çok katmanlı ekmek kültürüyle de öne çıkmaktadır. Anadolu’ya Türkler ile birlikte Orta Asya’dan gelen bir kültür olan ekmek, Anadolu’da bin seneden beri Türklerin en önemli kutsallarından biri olarak kabul edilmektedir. Her yörenin kendine has ekmek türünün bulunması, geleneksel ekmek çeşitliliğini arttırmış dolayısıyla Türk mutfağını a’dan z’ye zenginleştirmiştir. Fakat 50’li yılların ardından üretim süreçlerine büyük üretim makinelerinin dahil olması ve hızlı şehirleşme ile birlikte özellikle kentsel alanlarda ekmek tüketimi tek tip bir hal almıştır.

Hepimizin bildiği klasik tek tip ekmek, günümüzde özellikle kentsel alanlarda en çok tüketilen ekmek tipi olarak öne çıkmaktadır. Ekmek üretimi açısından Avrupa’da önemli bir konumda olan Türkiye, geleneksel ekmek türlerindeki zenginliği maalesef ki tek tip ekmek anlayışının etkisinden kurtaramamıştır. Hızlı bir şekilde artan tek tip ekmek tüketimi, yöresel ve organik ekmek üreticilerini olumsuz yönde etkilemiştir.

 

Ekmek Tüketiminde Geleneksele Dönüş

Tek tip ekmek anlayışının İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde uzun yıllar boyunca baskın olması, geleneksel ekmeğe olan ilgiyi de azaltmıştır. 2000’li yılların ardında pazarda yaşanan genişlemeyle çavdar ekmeği, köy ekmeği, tam tahıllı ekmek, bazlama gibi geleneksel ekmek türleri yeniden ilgi görmeye başlamıştır. Geleneksel ekmek türlerini ambalajlayarak popüler perakende zincirleri üzerinden tüketiciye sunulması, bu ekmeklerin tüketici gözünde yeniden popüler olmasına sebebiyet vermiştir.

Pazarın genişlemesiyle birlikte yaşanan bu yenilik; tek tip ekmek anlayışının tüketici tarafından sorgulanmasına neden olmuştur. Bu bağlamda günümüzde daha organik bir imaja sahip olan geleneksel ekmeklerin, tüketici tarafından daha fazla ilgi gördüğünü söylemek yanlış olmaz.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.