Doğal Ekmeğin Sırrı

Doğal Ekmeğin Sırrı

Doğal Ekmeğin Sırrı ve Faydaları

Her şeyin doğalına ve organiğine ulaşmanın zor olduğu bir dönemde, sofralarımızın en önemli unsurlarından olan ekmeğe de katkı malzemeleri gibi yapay etkenler bulaştığını söylemek yanlış olmaz. Hızlı bir şekilde artan nüfusun ihtiyaçlarını yeterli ve ekonomik bir şekilde karşılamak adına, üretilen ekmeklerin gramajları ve içerikleri çeşitli optimizasyonlarla yapılandırılmaktadır. Bu yapılandırma ekmeğin doğallığı üzerinde olumsuz bir etki bırakarak ekmeği daha yapay ve daha sağlıksız hale getirmektedir. Örnek vermek gerekirse besin değerleri açısından daha besleyici olan çavdar ekmeği, her gün soframıza giren klasik beyaz ekmeğe göre daha doğal ve daha sağlıklıdır.

 

Doğal Ekmek ile Alakalı Bilinmesi Gerekenler

Ekmeğin doğal olması, üretim aşamasında ekmeğe herhangi bir katkı maddesi eklenmemesi ve dolayısıyla saf buğday ve un bileşenlerinden yapılması anlamına gelmektedir. El yapımı olan köy ekmekleri ya da fabrikasyon olmayan üretim metotları ile üretilmiş olan ekmekler doğal ekmek olarak nitelendirilir. Doğal ekmekler hem lezzet açısından hem de zengin içerikleri açısından klasik ekmeklere göre daha avantajlıdırlar. Fabrikasyon üretim süreçleriyle üretilen klasik beyaz ekmekler, tüketicinin günlük ihtiyaçlarına hızlı yanıt veren ekmekler olduğundan doğallık kaygısı ile üretilmezler. Bu yüzden fırınlardan alınan ekmeklerin çoğu, doğallıklarını zedeleyen yüksek oranda katkı malzemeleri içermektedir.

Yüksek besin değerleri sayesinde özellikle sağlığına özen gösteren tüketiciler için ideal olan bazlama gibi doğal ekmekler, içerdikleri yüksek protein ve lif sayesinde ekmek tüketicisinin günlük besin ihtiyacını nitelikli bir şekilde karşılar. Bunun yanı sıra çavdar, köy ekmeği, mısır ekmeği gibi doğal ekmekler, fabrikasyon olan ve katkı maddesi içeren diğer ekmeklere göre daha leziz bir aromaya sahiptirler. Bu bilgi ışığında Anadolu’da kendine has bir kültürü olan ekmeklerin asıl temsilerinin doğal ekmekler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.