Doğal Ürün Satışında Yaşanan Problemler

Doğal Ürün Satışında Yaşanan Problemler

Doğal Ürün Satışında Yaşanan Problemler

Üretim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte doğal ürün tanımı çok çeşitli bir hal almış ve tüketicinin kafasındaki doğal ürün tanımının belirsizleşmesine neden olmuştur. Bu belirsizliği görmezden gelerek tanımı yeniden gözden geçirmek gerekirse doğal ürün “Üretiminde herhangi bir yabancı katkı maddesinin kullanılmadığı, tamamen doğal yollarla elde edilen ürün.” olarak nitelendirilir. Bu bağlamda tüketicinin tüketim alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmesi, özellikle sağlıklı ve nitelikli ürün kaygısı olanların doğal ürün anlayışlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

 

Doğal Ürün Algısındaki En Önemli Problem: İletişim ve Reklam Problemi

Doğal ürün satışında yaşanan en yaygın problemlerden biri reklam ve iletişim problemidir. Bu problem kısaca katkı maddesi içermesine ve doğallıktan uzak metotlarla üretilmesine karşı doğal ürün diye tanıtılan ürünlerden kaynaklanmaktadır. Geleneksel doğal ürün üreticisinin iletişime ve reklama ayıracak bütçesinin çok kısıtlı olmasından dolayı, hakiki doğal ürünlerini etkili bir şekilde duyuramazlar. Bu yüzden gıda endüstrisinde asıl gücü elinde bulunan fakat doğal üretim metotları benimsemeyen üreticiler, rekabet üstünlüğünü elinde tutmaktadırlar.

 

Son Tüketiciye Ulaşma Problemi: Satış Kanallarında Yaşanan Sorunlar

Satış kanalı kavramı, tüketicinin ürünü satın aldığı market, pazar, bakkal, fırın gibi alanlara ürünün ulaştırılmasını ifade eder. Bu bağlamda geleneksel doğal ürün üreticisinin satış kanalı yaratma problemi, özellikle büyük şehirlerdeki tüketiciye ürünün ulaştırılması problemi olarak da nitelendirilir. Modern tüketim çağında, tüketicinin ürünleri büyük mağazalar ve süper market zincirlerinden satın aldığı da göz önünde bulundurulunca, geleneksel doğal ürün üreticisinin işinin ne denli zor olduğunu anlamak daha kolay olur.

 

Üretim Gücü Problemi

Doğal ve geleneksel üreticinin tüketiciye ulaşma konusunda yaşamış olduğu bir diğer problem ise büyük firmaların seri üretim bantları ve fabrikasyon gücüdür. Doğal üretici, üretim sürecinde tamamen doğal ve organik davrandığı için her bir ürün emek verilerek üretilir. Ürünlerin kalitesini ve güvenilirliğini arttıran bir etken olan bu üretim politikası, büyük firmalarla rekabet etme konusunda geleneksel üreticiler için bir dezavantaj oluşturmaktadır.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.