Kaynağı Belli Et

Kaynağı Belli Et

Et Ürünlerinde Kaynağı Belli Üretimin Tüketici Sağlığı Açısından Önemi

Tüketicinin gıda konusunda en hassas olduğu alanlardan biri olan et ürünleri, farklı üretim kaynaklarının olduğu bir endüstri kapsamında üretilen gıda ürünleri olarak bilinir. Endüstriyel yerli üreticinin tekelinde olan alanda, geleneksel üreticinin etkisi günden güne azalmaktadır. Üstüne üstlük et endüstrisi yapılan ithalatlar ile birlikte yabancı üreticinin etkisinin de günden güne arttığı bir endüstridir. Bu bağlamda endüstriyel olarak büyük bir potansiyele ulaşan hayvancılık ve et endüstrisinde farklı kaynakların olduğunu söylemek yanlış olmaz. Farklı ve çeşitli üretim kaynaklarının hüküm sürdüğü endüstride denetim açısından da çeşitli uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar arasında en önemlilerinden biri olan kaynağı belli et politikası, tüketicinin tükettiği et konusundaki sorularına yanıt veren bir politikardır.

Kaynağı Belli Olan Üretim Nedir?

Kaynağı belli üretim; tüketicinin sofrasına sunulan hayvanların gelişimden kesimine, hazırlanmasından tezgaha sunulmasına kadar tüm üretim sürecinin berrak bir şekilde yapılmasını ifade eder: Kaynağı belli üretim, sofralarına sunulan et hakkında tüketicinin tüm sorularına yanıt aldığı bir üretim metodudur. Bu bağlamda tüketici, tükettiği etin hangi koşullarda yetiştirildiği ve hangi koşullarda kesilip hazırlandığını bilir. Özellikle et endüstrisi, tüketici güveninin en önemli olduğu endüstrilerden biri olduğundan kaynağı belli üretim oldukça avantajlı bir metot olarak öne çıkar.

 

Kaynağı Belli Üretimin Tüketiciye Sağladığı Avantajlar

Kaynağı belli üretimin tüketiciye sağladığı en önemli avantaj, tüketicinin satın aldığı ürün hakkında soru sorma hakkının bulunmasıdır. Bu hak kapsamında tüketici, hayvanın nerede yetiştirildiği, hangi besinlerle büyütüldüğü ve hangi koşullarda kesildiğini bilir. Bu sayede güvenle satın alma işlemini gerçekleştirerek ailesine ve çocuklarına yedirme imkanı bulur. Türkiye Gıda ve Sağlık Bakanlığı onaylı bir politika olmasının yanı sıra kaynağı belli et politika kapsamında, tüketici satın aldığı etin besin değerleri, hayvanın ırkı ve analiz sonuçlarına kadar her şeyi öğrenebilir.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.