Tarhana’nın Şifası

Tarhana’nın Şifası

Şifa Kaynağı Tarhana Hakkında Bilinmesi Gerkenler

Özelikle sonbahar ve kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olan tarhana, içerdiği yüksek besin değerleriyle Türk mutfağının en besleyici yemeklerinden biri olarak bilinmektedir. Farklı yörelere ait farklı tarifleri bulunan tarhana çeşitli baharatlarla zenginleştirilen bir besin olmakla birlikte farklı tarifleri de bulanan bir yemek olarak öne çıkar. Özellikle çorba olarak servis edilen tarhananın farklı tarifleri de bulunmaktadır.


Hem Besleyici Hem Doğal Hem de Sağlıklı

Her yörede farklı bir tarifle zenginleştirilen tarhana hakkında öne çıkan en önemli bilgilerden bir tanesi Türk mutfağındaki en besleyici yemeklerden biri olduğu gerçeğidir. İçerdiği yüksek protein, demir, C vitamini ve A vitamini sayesinde oldukça sağlıklı bir besindir. Bunun yanı sıra zengin bir lif kaynağı olan tarhananın tok tutma özelliği de bulunmaktadır.

 

Farklı Tariflerle Zenginleştirilen Bir Kültür Mirası

Tarhana cenneti olarak adlandırılan Anadolu’da farklı tarhana türleri bulunur. Yaş olanı, kurutulanı, çerez kıvamında yapılanı gibi türlerine Anadolu’nun farklı yörelerinde rastlanılabilir. Bunun yanı sıra farklı aromatik unsurlarla zenginleştirilen damla sakızlı ya da yabani erik katkılı tarhana çeşitleri de bulunmaktadır. Özellikle kuru tarhana Anadolu’da en çok tercih edilen tarhana türlerinden biri olarak bilinir. Gerek pratik yapımı gerekse içerdiği yüksek besin değerleri sebebiyle kuru tarhana oldukça faydalı bir besindir. Doğal yollarla elde edilen kuru tarhananın, sindirim zorluğu ve hazımsızlıktan bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesine, metabolizmanın hızlandırılmasından vücut direncinin arttırılmasına kadar bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında doğal bir şifa kaynağı olarak nitelendirilen tarhananın, Türk mutfağındaki en yararlı besinlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.